Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарне акушерство


Тресницький Сергій Миколайович. Комплексна терапія корів, хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит: дисертація канд. вет. наук: 16.00.07 / Національний аграрний ун- т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Тресницький С.М. Комплексна терапія корів, хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.07 – ветеринарне акушерство. – Національний аграрний університет, Київ, 2003.

У дисертації наведені результати досліджень з виготовлення, зберігання і використання гелевої основи тетрацикліну і тілану, при лікуванні хронічного гнійно-катарального ендометриту корів. Визначена його висока терапевтична та економічна ефективність при застосуванні у комплексних схемах терапії разом з АСД-2 на гіперімунній сироватці та з тимогеном. Встановлено стимулюючу дію гелевої основи антибіотиків на морфо-біохімічні, імунологічні показники і фактори неспецифічної резистентності організму корів, хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит.

Проведено порівняння різних фізико-хімічних методів діагностики з вияву субклінічного ендометриту у корів.

Здійснено визначення залишкової кількості інгібуючих речовин у молоці після застосування внутрішньоматкових інфузій гелевої основи тетрацикліну і тілану, аналіз показників відтворення корів, при лікуванні яких використовували різні комплексні схеми терапії. Встановлено, що у хворих на хронічний ендометрит корів після курсу терапії істотно скорочувався сервіс-період, знижувався індекс осіменіння і народжувався здоровий життєздатний молодняк.

  1. У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що стосується імуностимулюючої та антибіотикотерапії, які складають основу комплексної схеми лікувально-профілактичних заходів при акушерсько-гінекологічній патології та симптоматичній неплідності у корів.

  2. Експрес-метод діагностики субклінічного хронічного ендометриту, який запропонував Г.М. Калиновський, порівняно з іншими, є більш чітким, простим і має 100% діагностичну точність вияву субклінічної форми ендометриту.

  3. Виникнення і розвиток хронічного ендометриту у корів у більшості випадків обумовлено асоціацією патогенної та умовно-патогенної мікрофлори. Переважна більшість мікроорганізмів в асоціативній контамінації представлена родинами Streptococcaceae (50%), Enterobacteriaceae (17,24%), та Cryptococcacceae (5,17%). Виділена генітальна мікрофлора у 51,1% є нечутливою до пеніциліну, стрептоміцину, неоміцину, поліміксину, ристоміцину, олеандоміцину. Наднизьку резистентність мали ізольовані мікроорганізми до тетрахлориду, цефалексину, рифампіцину та тілану. Бактеріостатична і бактерицидна концентрація для йодвісмутсульфаміду була вищою порівняно з гелевою основою тетрацикліну і тілану у 5,5-20 разів.

  4. Застосування гелевої основи тетрацикліну і тілану є цілком безпечним засобом терапії корів, хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит, що підтверджується відсутністю вищезгаданих антибіотиків у молоці на другу добу після їх введення в організм тварин.

  5. Хронічний гнійно-катаральний ендометрит обумовлює суттєві зміни морфо-біохімічного складу крові. У хворих корів спостерігається вірогідне зменшення кількості еритроцитів (на 19%) і вмісту гемоглобіну (на 4,1%), та відбувається помітна нейтрофілія з простим регенеративним зрушенням ядра ліворуч. Диспротеінемія у крові хворих корів обумовлена зниженням рівня загального білка і альбумінів на 7,1% та 23,5% та зниженням у 1,4 раза білкового коефіцієнта.

  1. У всіх ланках природної резистентності корів, хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит, спостерігається пригнічення імунної відповіді. Зниження Е-РУК на 15,4%, Е-активних - на 40%, ЕАС-РУК на 20%, IgG та Ig M на 21%, фагоцитарного індексу на 5,2%, фагоцитарного числа і перетравлюючої активності нейтрофілів на 6,7% і на 6,3%, а також збільшення на 19% кількості нульових клітин, рівня загальних імунних комплексів у 2,5 раза (Р<0,001), дрібномолекулярних ЦІК у 5,9 раза обумовлює зменшення рівня великих ЦІК у 1,8 раза (Р<0,001), що вказує на розвиток вторинного імунодефіцитного стану за відносно супресорним варіантом.

  2. Терапевтична ефективність при застосуванні гелевої основи тетрацикліну і тілану та емульсії йодвісмутсульфаміду становить 75% і 68,75%, а комплексна терапія хворих корів із застосуванням гелевої основи антибіотиків і тимогену та АСД-2 на гіперімунній сироватці - 80% і 85% відповідно, що дозволяє зменшити середню кількість внутрішньоматкових введень з 4,7 до 3,8 раза.

  3. Комплексне застосування гелевої основи тетрацикліну і тілану разом з АСД-2 на гіперімунній сироватці на відміну від інших схем терапії позитивно впливає на морфо-біохімічні і імунологічні показники крові хворих корів, що супроводжується достовірним зростанням у цій групі кількості лейкоцитів, паличкоядерних та сегментоядерних нейтрофілів, лімфоцитів, моноцитів, загального білка, та альбумінів протягом курсу терапії.

  4. Імунокорегуюча дія гелевої основи антибіотиків на клітинні фактори імунітету виявлялася у збільшенні Е-активних клітин в 1,3 раза, зменшенні теофілінрезистентних клітин на 17,3% та імунорегуляторного індексу на 34,3%. Збільшення фагоцитарного числа (ФЧ), перетравлюючої активності нейтрофілів (ПА), опсонічного індексу поглинання (ОІП) на 3,4%, на 6,7%, на 3,1% відповідно в І групі, на 10% ФЧ, на 11,8% ОІП у ІІ та на 6,3% ПА і на 5,2% ОІП у ІІІ вказує на посилення фагоцитозу, який інтенсивніше відбувається у ІІ групі. Так, за рівнем ФЧ на 3,3% і 6,7%, ОІП на 4,9% корови ІІ групи перевершували тварин І і ІІІ груп. Найнижчою виявилась ПА у контрольній групі, ніж у ІІ та ІІІ, а вищим на 8,8% і на 7% був ІБН у ІІІ групі ніж у І та ІІ.

  5. Економічна ефективність ветеринарних заходів на гривню витрат при застосуванні гелевої основи тетрацикліну і тілану становила 16,81 грн., при застосуванні гелевої основи тетрацикліну і тілану разом з АСД-2 та ГС – 30,58 грн., а при застосуванні гелевої основи тетрацикліну і тілану і тимогену – 11,28 грн.

Публікації автора:

1. Тресницкий С.Н. Микробный фактор в этиологии эндометритов //Зб. наук. пр. Луганського ДАУ. -Луганськ, 2000. - С.39-42. (Дисертант вивчив мікробний пейзаж органів статевої системи при ендометритах у корів).

2. Тресницький С.М., Доценко В.О. Етіологічна роль мікрофлори у виникненні ендометритів у корів // Зб. наук. пр. Луганського ДАУ. - Луганськ, 2001. - С.11-15. (Дисертант провів вивчення мікрофлори органів статевої системи клінічно здорових і хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит корів).

3. Тішаков В.В., Тресницький С.М. Розповсюдження незаразних хвороб у господарствах Луганської області // Зб. наук. пр. Луганського ДАУ. - Луганськ, 2001.-С.83-85. (Дисертант вивчив кількісні показники, щодо розповсюдження хвороб незаразної етіології у господарствах Луганської області).

4. Діагностика та лікування ендометриту у корів. Рекомендації / І.Г. Мороз, А.Ф. Руденко, С.М. Тресницький та ін. - Луганськ, 2000. -32 с. (Дисертант висвітлив методику отримання і застосування гіперімунної сироватки та емульсії йодвісмутсульфаміду при лікування корів хворих на ендометрит).

5. Мороз И.Г., Руденко А.Ф., Тресницкий С.Н. та ін. Использование этиотропной терапии при акушерско-гинекологических заболеваниях // Зб. наук. пр. Луганського ДАУ (ювілейний випуск).-Луганськ, 2001. -№12. -С.65-69. (Дисертант провів порівняння схем лікування корів, хворих на ендометрит із використанням 5%-ї емульсії йодвісмутсульфаміду і „тетралан”).

6. Мороз І.Г., Тресницький С.М., Харенко М.І. Тетралан - ефективний засіб лікування корів, хворих на хронічний ендометрит / Зб. наук. пр. Луганського ДАУ. - Луганськ, 2002.-С.56-59. (Дисертант вивчив терапевтичну ефективність засобу при лікуванні хворих тварин, а також удосконалив склад та методику виготовлення і зберігання „тетралану”).

7. Тресницький С.М. Вивчення чутливості генітальної мікрофлори корів до антибіотиків // Наук. вісн. НАУ. – 2001. - № 37. – С. 177-179. (Дисертант провів порівняльну характеристику при вивченні чутливості мікрофлори, ізольованої з органів статевої системи корів, хворих на хронічний ендометрит).

8. Тресницький С.М. Апробація комплексних схем терапії при хронічному ендометриті та їх вплив на морфобіохімічні показники крові і імунний стан корів // Ветеринарна медицина: Міжвід. наук. темат. зб.-Харків, ІЕКВМ, 2002. - С.597-599. (Дисертант апробував комплексні схеми терапії при лікуванні корів, хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит, а також визначив зміни, які проходять в імунному стані хворих тварин під їх дією).

9. Тресницький С.М. Ефективність застосування серотерапії при хронічному ендометриті у корів // Наук. вісн. Львівської ДАВМ ім. С.З. Гжицького. - Львів, 2002.–Т.4, Ч.І. -С. 157-160. (Дисертант провів апробацію і порівняльну оцінку ефективності методів застосування різних сироваток разом з АСД-2 при лікуванні корів хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит).

10.Тресницький С.М. Вивчення показників реактивності організму корів хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит // Ветеринарна медицина України. -2003. -№4. - С.21-23. (Дисертант вивчив морфо-біохімічні і імунологічні показники крові здорових і хворих на хронічний ендометрит корів).

11. Тетралан-ефективний і екологічно безпечний засіб для лікування корів, хворих на ендометрит / Зб. наук. пр. Луганського ДАУ. - Луганськ, 2003.-С.56-59. (Дисертант провів визначення залишкової кількості тетрацикліну в молоці корів, хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит, лікованих антимікробним препаратом „тетралан” ).