Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Військові науки / Озброєння і військова техніка


Гончарук Антон Антонович. Метод визначення координат вогневих позицій із застосуванням інформації сигнального розпізнавання цілей в РЛС РВП : дис... канд. техн. наук: 20.02.14 / Одеський ін-т сухопутних військ. — О., 2006. — 161арк. — Бібліогр.: арк. 141-148.



Анотація до роботи:

Гончарук А.А. Метод визначення координат вогневих позицій із застосуванням інформації сигнального розпізнавання цілей у РЛС РВП. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 20.02.14 – озброєння і військова техніка.

Одеський інститут Сухопутних військ, Одеса, 2006.

Розв’язано актуальну наукову задачу удосконалення методу визначення координат вогневих позицій (ВП) артилерійських гармат в РЛС розвідки ВП в умовах обмеженого часу спостереження балістичних об'єктів (БО) на траєкторії з метою підвищення точності визначення координат ВП з використанням розпізнавання класу артилерійської системи (АС).

Аналіз методів виявлення траєкторій та радіолокаційного розпізнавання БО і математичне моделювання показали потенційну можливість підвищення точності визначення координат ВП у 3...5 разів при достовірному розпізнаванні.

Розроблено математичну модель оцінки якості розпізнавання і визначення координат ВП, що складається з блоків: руху, вторинного випромінювання, лінійної частини приймача, шумів і перешкод, вимірювання ознак розпізнавання, алгоритмів розпізнавання, визначення координат ВП і блоку оцінювання результатів моделювання, яка відрізняється від відомих можливістю моделювання комплексного вирішення задачі розпізнавання-визначення координат ВП.

Встановлено зв’язок між частотами прецесійно-нутаційних коливань БО та спектром амплітудних флуктуацій сигналу відлуння, й розроблено удосконалений метод сигнального розпізнавання класу АС. З його застосуванням удосконалено метод визначення координат ВП, з вибором траєкторії з сімейства двопараметричних еталонних за МНК. Розроблені структурні схеми пристроїв вимірювання сигнальних ознак і розпізнавання класу АС та визначення координат ВП.

В дисертації вирішена наукова задача, яка полягає в удосконаленні методу визначення координат вогневих позицій артилерійських гармат в РЛС РВП в умовах обмеженого часу спостереження БО на траєкторії.

Головні наукові і практичні результати роботи:

– Розроблено удосконалений метод сигнального розпізнавання класу АС, в якому на відміну від відомих використовується встановлений закономірний зв’язок між частотами прецесійно–нутаційних коливань БО та спектром амплітудних флуктуацій сигналу відлуння;

– Удосконалено метод визначення координат ВП із застосуванням МНК, що використовує порівняння даних траєкторних вимірювань з еталонними траєкторіями, завдяки використанню отриманих за спеціально розробленою методикою еталонних аналітичних двопараметричних залежностей та їх вибору за удосконаленим методом сигнального розпізнавання, який за умови вірного розпізнавання класу АС підвищує точність визначення координат у 3...5 разів;

Вперше стосовно РЛС РВП розроблено ММ для дослідження обробки відбитих від БО сигналів з метою розпізнавання типу АС та визначення координат ВП, яка на відміну від відомих дозволяє досліджувати комплексне вирішення задачі розпізнавання–визначення координат ВП і включає сукупність удосконалених ММ:

модель руху БО відносно РЛС, яка на відміну від відомих, специфічно враховує відносну орієнтацію БО та РЛС і дозволяє отримати координати будь–якої точки БО в системі координат РЛС. Модель адекватно описує поступальний та обертальний рух БО, що підтверджено порівнянням із відомими даними таблиць стрільби та теоретичними і експериментальними даними зовнішньої балістики щодо руху БО;

модель вторинного випромінювання вісесиметричних БО різних типів для розрахунку динамічної ПМР, в якій на відміну від відомих для моделювання вихідної діагональної ПМР застосовується апроксимація рядами Котельникова реальної і мнимої складових елементів цієї матриці, а сама вихідна ПМР БО отримується за допомогою удосконаленої ММ розрахунку ПМР БО з фасеточним описанням поверхні, побудованої за допомогою САПР, яка відрізняється від відомих вперше запропонованим чисельностійким співвідношенням для урахування ефекту затінення та уточненою формулою для розрахунку відбиття від ребер. Модель дозволяє отримати ПМР БО на різних довжинах хвиль при довільній орієнтації БО відносно однопозиційної РЛС. Адекватність моделі підтверджена порівнянням з теоретичними розрахунками для об’єктів простої форми (сфера, циліндр) та електродинамічним моделюванням для БО типу артилерійський снаряд;

– моделі вимірювання сигнальних модуляційних ознак розпізнавання та розпізнавання класу АС, які відрізняються від відомих використанням алгоритму, побудованого за удосконаленим методом сигнального розпізнавання та порядком попередньої обробки сигналу, вони дозволяють розробити працездатну схему обробки сигналів для виділення ознак розпізнавання та розпізнавання класу нарізних АС;

модель визначення координат ВП в РЛС РВП, яка включає відомий алгоритм та алгоритм, що базується на удосконаленому методі визначення координат ВП і відрізняється від відомих можливістю урахування інформації з розпізнавання класу АС, модель дозволяє досліджувати алгоритми визначення координат ВП;

Комплекс зазначених моделей дозволяє проводити дослідження обробки відбитих РЛ сигналів в РЛС РВП щодо методів розпізнавання класу АС та визначення координат ВП.

Значення вирішеної наукової задачі для науки і практики. У роботі розроблена ММ, реалізована на ПЕОМ, яка дозволяє проводити експериментальні дослідження процесів розпізнавання цілей та визначення координат ВП в РЛС РВП; розроблений алгоритм вимірювання ознак та розпізнавання класу нарізних АС і структурна схема пристрою розпізнавання, в яких за удосконаленим методом розпізнавання у сполученні з траєкторними використовуються сигнальні ознаки, можуть бути фізично реалізовані й використані в РЛС РВП; реалізована на ПЕОМ фасеточна ММ розрахунку характеристик вторинного випромінювання радіолокаційних об’єктів з апроксимацією їх поверхні за допомогою САПР може бути використана для дослідження характеристик розсіяння та радіолокаційної помітності об’єктів різної форми; розроблена методика отримання аналітичних залежностей та отримані аналітичні залежності для відтворення траєкторій БО дозволяють зменшити об’єм пам’яті обчислювача в задачах виявлення траєкторій БО та математичного моделювання; розроблені алгоритм та структурна схема пристрою визначення координат ВП, що застосовує інформацію розпізнавання типу АС, можуть бути використані при модернізації існуючих та створенні перспективних РЛС РВП з метою підвищення точності визначення координат ВП при обмеженому часі спостереження БО на траєкторії.

Публікації автора:

  1. Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Математическое моделирование движения цели в РЛС разведки огневых позицій // Збірник наукових праць №18. Ч. ІІ. – Хмельницький: Національна академія ПВУ, 2001. – С. 70 – 77.

  2. Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Оцінка можливості виділення ознак розпізнавання цілей в радіолокаційних станціях розвідки вогневих позицій // Збірник наукових праць №7. – Одеса: ОІСВ, 2002. – С. 22 – 27.

  3. Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Результати цифрового моделювання радіолокаційних характеристик складних об’єктів // Збірник наукових праць ОІСВ, №8. – Одеса: ОІСВ, 2003.–С.18–24.

  4. Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Порівняльні результати цифрового та фізичного моделювання характеристик розсіювання радіолокаційних об’єктів // Збірник наукових праць ОІСВ, №9. – Одеса: ОІСВ, 2004. – С. 17–22.

  5. Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Методика отримання аналітичних залежностей для спрощеного моделювання поступального руху балістичних об’єктів в РЛС розвідки вогневих позицій // Збірник наукових праць ОІСВ, №10. – Одеса: ОІСВ, 2005. – С. 21–24.

  6. Барабаш Ю.Л., Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Математична модель та результати моделювання сигнального розпізнавання й визначення координат гармат в РЛС розвідки вогневих позицій // Вісник Київського Національного університету імені Тараса Шевченка. – Київ: Київський університет, 2005. – № 10. – С. 6–9.

  7. Барабаш Ю.Л., Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Методика та результати математичного моделювання радіолокаційного розпізнавання нарізних гармат в РЛС розвідки вогневих позицій // Збірник наукових праць ВІКНУ імені Тараса Шевченка. – Київ: ВІКНУ, 2006. – № 2. С. 6-12.

  8. Математичне моделювання систем обробки багатовимірних сигналів в умовах випадкових збуджень: Звіт з НДР (заключний) / ОІСВ; №0103U008067; Інв. № 901/1. – Одеса, 2004. – 98 с.

  9. Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Математичне моделювання руху об’єктів з метою вирішення завдань їх радіолокаційного розпізнавання // Матеріали VІ міжнародної науково–методичної конференції “Удосконалення підготовки спеціалістів”.–Одеса:Астропринт, 2001. – С. 220.

  10. Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Математичне моделювання виділення радіолокаційних ознак розпізнавання балістичних цілей // Матеріали VІІ міжнародної науково–методичної конференції “Удосконалення підготовки фахівців”. – Одеса: Астропринт, 2002. – С. 234–235.

  11. Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Математичне моделювання виділення модуляційних ознак радіолокаційного розпізнавання // Труды ІІІ международной научно–практической конференции «Современные информационные и электронные технологии» (СИЕТ–2002). – Одесса: Нептун–технология, 2002.– С. 56.

  12. Гончарук А.А. Математичне моделювання поступального руху снаряду // Матеріали міжвузівської НПК “Єдність навчання та виховання майбутнього фахівця в організації педагогічного процесу”. – Одеса: ОІСВ, 2002. – С 74.

  13. Братченко Г.Д., Баранюк О.М., Гончарук А.А. Использование математической модели в задачах определения координат огневых позиций // Матеріали VІІІ міжнародної науково–методичної конференції “Удосконалення підготовки фахівців”.–Одеса: Астропринт, 2003. – С. 260.

  14. Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Результати математичного моделювання алгоритмів екстраполяції траєкторії об’єкта в РЛС розвідки вогневих позицій // Матеріали міжвузівської НПК “Сучасні напрямки розвитку Сухопутних військ ЗСУ”. – Одеса: ОІСВ, 2003. – С. 138.

  15. Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Математична модель розпізнавання балістичних цілей в радіолокаційних станціях розвідки вогневих позицій // Матеріали ІІІ наукової конференції молодих вчених. – Харків: ХВУ, 2003. – С.73.

  16. Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Математична модель для дослідження алгоритмів обробки сигналів відлуння в радіолокаційних станціях розвідки вогневих позицій //Матеріали ІІІ науково–технічної конференції ВМС ЗСУ “Стан і розвиток ВМС ЗС України на сучасному етапі. Проблеми розвитку морського озброєння і техніки”, – Севастополь: СВМІ. 2003. – С. 141–142.

  17. Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Математическое моделирование рассеяния осесимметричными радиолокационными объектами // Матеріали ІХ міжнародної науково–методичної конференції “Удосконалення підготовки фахівців”. – Одеса: Астропринт, 2004. – С. 242–243.

  1. Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Особливості математичного моделювання визначення координат вогневих позицій в РЛС РВП з урахуванням інформації сигнального розпізнавання // Матеріали міжвузівської НПК “Сучасні напрямки розвитку Сухопутних військ ЗСУ”. – Одеса: ОІСВ, 2005. – С. 133–134.

  2. Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Методика спрощеного моделювання поступального руху балістичного об’єкту в РЛС розвідки вогневих позицій // Матеріали Х міжнародної науково–методичної конференції “Удосконалення підготовки фахівців”. – Одеса: Астропринт, 2005. – С. 22–23.

  3. Братченко Г.Д., Гончарук А.А. Результати математичного моделювання вимірювання координат стріляючих гармат із застосуванням інформації радіолокаційного розпізнавання в РЛС розвідки вогневих позицій // Матеріали ІV науково–технічної конференції ВМС ЗСУ “Стан і розвиток військово–морських сил ЗСУ”, – Севастополь: СВМІ, 2005. – С. 109–110.