Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Математичні та інструментальні методи економіки


Дідковська Богдана Володимирівна. Прогнозування розвитку зовнішньоторговельних зв’язків України з ЄС : Дис... канд. наук: 08.00.11 - 2007.



Анотація до роботи:

Дідковська Б.В. Прогнозування розвитку зовнішньоторговельних зв’язків України з ЄС. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.11 – математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. – ДУ “Інститут економіки та прогнозування НАН України”. - Київ, 2007.

У дисертації проаналізовано сучасний стан та тенденції розвитку зовнішньої торгівлі товарами України з ЄС, досліджено практику моделювання зовнішньоторговельних зв’язків країни і розроблено методику прогнозування розвитку зовнішньоторговельних зв’язків України з ЄС.

Побудовано комплекс економіко-математичних моделей прогнозування розвитку зовнішньоторговельних зв’язків України з ЄС, за допомогою ex-post прогнозу оцінена точність сконструйованих рівнянь і комплексу моделей в цілому. Для випадку порушення класичних передумов регресійного аналізу запропоновано алгоритм застосування рекурентних методів оцінювання параметрів моделей.

Розроблено базовий прогноз, запропоновано сценарії та імітаційні прогнози розвитку зовнішньоторговельних зв’язків України з ЄС. На основі показників базового прогнозу та сценарних розрахунків зроблено висновки про підвищення ефективності зовнішньої торгівлі товарами України з ЄС.

У дисертації запропоновано методологічні та методичні підходи, а також нове вирішення важливого наукового завдання, що полягає у моделюванні та прогнозуванні розвитку зовнішньоторговельних зв’язків України з ЄС. Результати дослідження дозволяють дійти таких висновків:

1. Формування та реалізація зовнішньоторговельної політики держави вимагають розробки науково обґрунтованих прогнозів розвитку зовнішньоторговельних зв’язків України з Євросоюзом. Враховуючи складність зовнішньої торгівлі з ЄС як економічної системи, розв’язувати поставлене завдання доцільно з використанням системного підходу і дотриманням методологічних принципів цілеспрямованості, ієрархічності, модульності та сталості системи, узгодження зв’язків і відсутності конфліктів між цілями. Сучасний стан розробки проблеми зумовлює необхідність створення методики системного дослідження прогнозування розвитку зовнішньоторговельних зв’язків України з ЄС. Проведений аналіз зовнішньої торгівлі України з ЄС виявив, що методологічною основою дослідження, у першу чергу, мають виступати альтернативні теорії міжнародної торгівлі, а також, з огляду на специфіку об’єкта, методи економетричного моделювання, які дозволяють формалізувати складні взаємозв’язки елементів системи дослідження.

2. Комплекс моделей прогнозування розвитку зовнішньоторговельних зв’язків України з ЄС є аналітичним інструментарієм, який дозволяє прогнозувати обсяги, географічну й товарну структури її зовнішньої торгівлі з ЄС, а також відстежувати вплив на ці показники зміни курсу національної валюти та приєднання України до СОТ.

3. Для розробленого комплексу моделей, який складається з 87 регресійних рівнянь і 12 тотожностей, реалізовано ex-post прогноз за період з 1-го кварталу 2005 р. по 2-ий квартал 2006 р. Проведений аналіз показників ex-post прогнозу дозволяє стверджувати, що комплекс моделей є адекватним реальним економічним процесам: значення середньоквадратичної нормованої похибки прогнозу (RMS-SFEr.p) для всіх змінних комплексу протягом 1-го кварталу 2005 р. – 2-го кварталу 2006 р. виявилось меншим від 1, а значення коефіцієнта невідповідності Тейла (U) становить у середньому 0,088. Отже, запропоновані рівняння відображають основні тенденції у вітчизняній зовнішній торгівлі з ЄС, що дозволяє застосовувати комплекс економіко-математичних моделей для проведення прогнозних розрахунків.

4. Результати базового рішення моделі показують, що у 2007–2009 рр. відбудеться зростання по більшості прогнозованих показників, причому темпи зростання обсягів імпорту до України з ЄС перевищуватимуть темпи зростання обсягів експорту з України до ЄС. Як наслідок, у прогнозному періоді продовжиться тенденція до зростання від’ємного сальдо зовнішньої торгівлі товарами України з ЄС. Крім того, відбудеться незначне зрушення у географічній структурі зовнішньої торгівлі з ЄС у бік збільшення частки нових країн–членів ЄС.

5. У товарній структурі експорту з України до ЄС слід очікувати скорочення частки “Сільськогосподарської сировини та харчових продуктів” і збільшення частки “Іншої хімічної сировини та продуктів”, проте основними статтями українського експорту до ЄС залишаться сировина і продукти з низьким ступенем обробки. До позитивних тенденцій слід віднести зменшення сукупної частки трьох товарних груп, які традиційно мають найбільшу частку в структурі експорту з України до ЄС, що свідчить про поступовий процес диверсифікації та зародження тенденції до нарощування обсягів високотехнологічного експорту. У 2007-2009 рр. імпорт з ЄС до України очікується достатньо диверсифікованим, водночас збережеться його товарна структура, а першість за обсягами імпорту продовжить утримувати така товарна група, як “Енергетичні машини та устаткування”. Останнє, у свою чергу, можна інтерпретувати як постійний потік прямих іноземних інвестицій у вітчизняне виробництво, отже – як свідчення технологічного розвитку української економіки.

6. Розрахунки за сценаріями, що імітують ситуації девальвації та ревальвації національної валюти, дозволяють зазначити, що девальвація стимулює зростання експорту, а ревальвація – імпорту. Найбільші обсяги як експорту, так і імпорту можуть бути досягнуті за умови ревальвації гривні у прогнозному періоді на 1% щокварталу. З позиції збалансування зовнішньої торгівлі України з ЄС, для нашої країни більш сприятливим є поступове зниження курсу гривні до рівня 5,605 грн. за долар на кінець 2009 р., оскільки за таким сценарієм досягається найменше (за абсолютною величиною) значення від’ємного зовнішньоторговельного сальдо.

7. Відповідно до розробленого імітаційного прогнозу, вступ України до СОТ спричинить зрушення в географічній структурі зовнішньої торгівлі нашої держави з Євросоюзом: частка нових країн–членів ЄС в загальних обсягах буде меншою порівняно з базовим прогнозом. Крім того, за умови приєднання України до Світової організації торгівлі, згідно з прогнозом, відбуватиметься подальше зростання сукупної частки товарних груп–лідерів за обсягами українського експорту до ЄС, тоді як товарна структура імпорту до України з ЄС практично не зміниться.

8. Відповідно до прогнозно-аналітичних розрахунків, вступ України до СОТ перекриє ефект від скорочення вітчизняного експорту за рахунок ревальвації гривні, а у випадку її девальвації дозволить істотно наростити обсяги національного експорту і поліпшити торгівельний баланс з ЄС.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

  1. Дідковська Б.В. Аналіз структури експорту України до Європи за допомогою регресійної моделі // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. – К.: НДЕІ, 2004. - Вип.12 (43). – С. 128–132.

  2. Дідковська Б.В. Деякі аспекти моделювання структури експорту України до Європи // Наук. вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2005. - Вип. 11, економічні науки. – С. 418–427.

  3. Дідковська Б.В. Стан та перспективи України на товарних ринках ЄС// Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. – К.: НДЕІ, 2006. - Вип.12 (67). - С. 21–25.

Публікації в інших наукових виданнях

4. Некоторые аспекты применения минимаксных методов оценивания и прогнозирования в модели экспорта Украины в Европу / Наконечный А.Г., Григоров А.В., Дидковская Б.В., Навродский В.О. // Krajowa Konferencja Naukova “Wiedza Informacja Marketing”. – Gliwice: Wydawnictwo Politechniki Slaskiej. – 2006. - С. 135–141 (особистий внесок автора: сконструйована модель експорту України до Європи, розроблені специфікації рівнянь (0,2 друк. арк.)).

5. Дідковська Б.В. Про застосування мінімаксних методів оцінювання параметрів в моделі експорту України до Європи // Вісник Київського університету, серія: фіз.-мат. науки, вип.4. – К., 2004. - С. 178–184.

6. Дідковська Б.В. Застосування рекурентних алгоритмів оцінювання параметрів в моделі експорту України до Європи // Журнал обчислювальної та прикладної математики № 2 (93). – К.: “ТВіМС”, 2005. - С. 29–38.

Навчально-методичні матеріали

7. Григоров А.В., Дідковська Б.В., Навродський В.О. Елементи лінійної алгебри і аналітичної геометрії. Практикум для менеджерів з застосуванням можливостей Mathcad: Навч. посіб. – К.: “Дельта”. – 2006. – 512 с. (особистий внесок автора: розділ 4.4.5. (1друк. арк.)).

Тези доповідей

8. Дідковська Б.В. Моделювання структури зовнішньоторговельних зв’язків України з Європою // Тези міжнародної конф. “Problems of decision making and control under uncertainties”. – K.: “Київський Університет”, 2002. – С. 67–68.

9. Дідковська Б.В. Лінійна регресійна модель експорту України до Європи // Тези міжнародної конф. “Prediction and decision making under uncertainties”. – K.: “Київський Університет”, 2004. – С. 116–118.

10. Дідковська Б.В. Застосування системного підходу при моделюванні експорту України до Європи // Тези міжнародної конф. “Prediction and decision making under uncertainties”. – K.: “Київський Університет”, 2005. – С. 139–141.