Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Стандартизація та організація виробництва лікарських засобів


Воловик Наталя Валеріївна. Розробка і стандартизація протизапальних препаратів у формі гелів. : Дис... канд. наук: 15.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Воловик Н.В. Розробка і стандартизація протизапальних препаратів у формі гелів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.03 – стандартизація та організація виробництва лікарських засобів. – Державне підприємство «Державний науковий центр лікарських засобів», Харків, 2008.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню гелів із карбомерами та розробці препаратів для місцевого застосування в формі гелів із нестероїдними протизапальними засобами (НПЗЗ).

Вперше проведено систематизовані дослідження реологічних і біофармацевтичних властивостей гелів із карбомерами залежно від концентрації та типу карбомеру, хімічної природи лугу, складу дисперсійного середовища, рН, впливу УФ-опромінення і температури.

Розроблено склади та технології трьох препаратів у формі гелів із НПЗЗ: «Ф-гель», «Ремісид» і «Диклофенак-Акри», що стандартизовані у відповідних нормативних документах. Новизна препарату «Диклофенак-Акри» підтверджена патентом Російської Федерації (Патент 2309738). Препарати зареєстровані в Україні («Ф-гель» і «Ремісид») і Росії («Диклофенак-Акри») і впроваджені у виробництво.

За одержаними результатами обгрунтовано раціональний методологічний підхід до розробки препаратів у формі гелів з НПЗЗ.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню гелів із карбомерами та розробці препаратів для місцевого застосування в формі гелів з НПЗЗ.

1. На підставі аналізу даних наукової літератури обґрунтовано доцільність розробки та впровадження у виробництво вітчизняних препаратів у формі гелів, що містять як діючі речовини кетопрофен, німесулід та диклофенак натрію.

2. На підставі результатів реологічних досліджень дисперсій і гелів із карбомерами показано, що досліджені карбомери є ефективними гелеутворювачами; встановлено можливість взаємозаміни карбомерів 940 і 980. Встановлено, що структурна в’язкість гелів із карбомерами зростає із підвищенням їх концентрації і молекулярної маси, вона залежить від природи лугу, проходить через максимум залежно від рН і мало змінюється із підвищенням температури. Встановлені закономірності слід враховувати на етапі фармацевтичної розробки з метою раціонального вибору гелеутворювача та лужного агента, стандартизації гелів за показниками «В’язкість» (при необхідності) і «рН», а також розробки та стандартизації технологічного процесу.

3. Встановлено, що УФ-опромінення призводить до зменшення реологічних параметрів гелів із карбомером 980; цей негативний вплив можна звести до мінімуму шляхом використання амінного нейтралізатора трометамолу та введення до складу гелів метилпарагідроксибензоату та динатрію едетату.

4. Досліджено вплив гідрофільних неводних розчинників на реопараметри гелів. Встановлено, що структурна в’язкість гелів із карбомерами мало змінюється з підвищенням концентрації розчинників до 30 %. Із подальшим підвищенням концентрації гліцерину та пропіленгліколю до 60 % вона зростає, а із підвищенням концентрації ПЕО 400 й етанолу 96 % – знижується.

5. На підставі вивчення осмотичних властивостей змішаних розчинників і гелів показано, що гелева структура знижує гіперосмолярну активність гідрофільних неводних розчинників, а також вивільнення лікарських речовин. За рахунок введення гідрофільних неводних розчинників можна збільшити гіперосмолярну активність гелів, що призводить до підвищення вивільнення лікарських речовин. Показано, що ідентична кінетика дифузійних процесів для порівнюваних препаратів (розроблюваного та референтного) у дослідах in vitro забезпечує для цих препаратів подібні профілі фармакокінетичних кривих і близькі значення фармакокінетичних параметрів, а також порівняну ефективність специфічної дії в дослідах in vivo.

6. На підставі комплексних досліджень розроблено склади та технології виробництва трьох препаратів у формі гелів: «Ф-гель», «Ремісид» і «Диклофенак-Акри», що стандартизовані у відповідних нормативних документах. Новизну препарату «Диклофенак-Акри» підтверджено патентом Російської Федерації (Патент 2309738). Препарати зареєстровано в Україні («Ф-гель» та «Ремісид») або в Росії («Диклофенак-Акри») та впроваджено у серійне виробництво на ЗАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» та ВАТ «Хіміко-фармацевтичний комбінат «Акрихін».

7. На підставі узагальнення результатів досліджень обґрунтовано раціональний методологічний підхід до фармацевтичної розробки гелів для місцевого застосування з нестероїдними протизапальними засобами.

Публікації автора:

1. Ляпунов Н.А. Создание мягких лекарственных средств на различных основах. Сообщение 2. Исследование реологических свойств гелей, образованных карбомерами / Ляпунов Н.А., Воловик Н.В. // Фармаком. – 2001. – № 2. – С. 52-61. (Особистий внесок полягає у плануванні та проведенні експериментів, опрацюванні одержаних даних, у підготовці статті).

2. Воловик Н.В. Влияние пропиленгликоля на реологические и биофармацевтические свойства гелей / Воловик Н.В., Ляпунов Н.А., Зинченко А.А. // Фармаком. – 2001. – № 4. – С. 18-23. (Особистий внесок полягає у проведенні експерименту, обробці результатів досліджень та у написанні статті).

3. Вплив деяких розчинників та карбомерів на властивості гелів / Ляпунов М.О., Воловик Н.В., Безугла О.П., Зінченко О.А., Лібіна В.В., Орлова І.М. // Фармаком. – 2003. – № 3. – С. 55-61. (Особистий внесок полягає у виготовленні зразків, дослідженні реологічних та осмотичних властивостей гелів, опрацюванні одержаних даних, у підготовці статті).

4. Вплив ультрафіолетового опромінення на реологічні властивості гелів на основі карбомеру 980 / Воловик Н.В., Безугла О.П., Ляпунов М.О., Шевченко В.В. // Фармаком. – 2007. – № 3. – С. 58-61. (Особистий внесок полягає у проведенні експерименту, обробці одержаних даних та у написанні статті).

5. Пат. 2309738 Российская Федерация, МПК А61К 31/196. Фармацевтический состав с противовоспалительным и обезболивающим действием и способ его получения / Ломакина В.Д. (RU), Ляпунов Н.А. (UA), Воловик Н.В. (UA), Назарова Е.С. (UA), Юрченко Н.И. (RU), Емшанова С.В. (RU), Зуев А.П. (RU); ОАО «Химико-фармацевтический комбинат «Акрихин» (RU) – № 2006130757/15; Заявл. 28.08.2006; Опубл.: 10.11.2007; Бюл. № 31. – 7 с. (Особистий внесок полягає у розробці складу та технології препарату).

6. Воловик Н.В. Розробка гелевих основ з карбомерами для м’яких лікарських засобів / Воловик Н.В., Ляпунов М.О. // Вісник фармації. – Харків, 2001. – № 3(27). – С. 51.

7. Воловик Н.В. Дослідження осмотичних властивостей розчинників та гелів / Воловик Н.В., Ляпунов М.О., Зінченко О.А. // Всеукр. наук.-практ. конф. «Фармація XXI століття». Харків, 23-24 жовтня 2002 р.: Тез. доп. – Харків, 2002. – С. 108-109.

8. Воловик Н.В. Створення лікарських засобів у формі гелів / Воловик Н.В., Назарова О.С. // II Міжнародний медико-фармацевтичний конгрес «Ліки та Життя». Київ, 15-18 лютого 2005 р.: Тез. доп. – Київ, 2005. – С. 133.

9. Основы фармацевтической разработки, стандартизации и технологии лекарственных препаратов в форме гелей на основе карбополов / Безуглая Е.П., Воловик Н.В., Ляпунов Н.А., Дунай Е.В., Либина В.В. // VI Нац. з’їзд фармацевтів України «Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України». Харків, 28-30 вересня 2005 р.: Тез. доп. – Харків, 2005. – С. 319-320.